Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jste-li nemocní, nechoďte raději k doktorovi

21. 02. 2017 10:13:47
Lehnu si na louku, sežvýkám někde tu a tam nějakou bylinku. Začnu se modlit, i když to moc neumím. Udělám vše pro to, abych už nikdy nemusela na polikliniku. Ale jak to vyřešit, když marodím já i malé dítě?

Safra, už aby bylo venku zelené a nasušilo se na čaj. A skočíme taky k bábě kořenářce.

Až dosud jsem si myslela, že se mi to stalo jako jedné z mála. Že lékařů je spousta a s nadšením čekají na každého pacienta, kterého s láskou profesionálně vyšetří a odbaví. Kdepak. Tři roky marně sháním dostupného dentistu. Místně i cenově. Své služby mi nabízejí zubaři soukromí. Za čistění zubního kanálku: pět tisíc. Začneme tedy celá rodina, chroupat opravdu bylinky. Prý je dobrá i kůra borovice. Lidi z města se asi smějí... zubní ordinace na každém kroku. Na vesnici je člověk ztracen. Ale nechme pro tuto chvíli zuby raději stranou. Bolí každého a bez zubaře nebo kováře se prostě neobejdeme.

A tu máš, čerte, kropáč, nemocné dítě i matka. Vydaly jsme se tedy k lékařům s dcerou obě. Vstupujeme do čekárny v devět ráno, aby odezněl příliv pacientů na odběry. Neuvěřitelné. Lékařka si dovolila vzít minulý týden dovolenou a dokonce i sestřička. To si tedy naběhly. Po zaslouženém relaxu na ně čekala neskutečná invaze výhradně maminek a babiček s děcky. Zajímavá epizoda s maličkým klukem, se kterým cloumala čtyřicítka. Chtěly jsme ho samozřejmě pustit dopředu. Zbytečně. Zadními dveřmi proudila do ordinace fronta čekajících novopečených maminek s kašlajícími miminky. Mají pochopitelně přednost.

Znáte děti, neposedí, lumpačí, dokud to není opravdu zlé. A teď to zlé bylo. Klučík usnul mamince v náručí a úplně sálal. Nešťastná máma prosila sestřičku o nějaký lék na snížení horečky, než přijdou na řadu. Nemůže, bohužel. Mají to zakázané. A tak se další maminka slitovala a běžela do vestibulu polikliniky koupit v lékárně něco na horečku. Pamatuji z dětských let laskavou paní doktorku, která ve skříňce v ordinaci měla běžné léky pro první pomoc. A směla a chtěla je podat.

Po třech hodinách s unuděnou protivnou ratolestí v čekárně narvané dalšími marody jsme konečně na řadě. Neskutečné. Původní naštvání na neschopnost odbavit pacienty včas okamžitě vyprchalo. Sestra se pokouší spolykat bez kousání chléb ke svačině v ordinaci plné bacilů. Na můj tázavý pohled odpovídá: "A to si nemáme čas skočit ani na záchod. A nejhorší je, že si to lidi dělají sami. Přijdou si nechat prohlédnout bradavičku, vyplnit papír, který by snesl odkladu. Urgentní nemoci neberou v potaz." A pak dodává: "Víte, jsme už z toho unavené. Haldy potvrzení, papírů. Neordinujeme. Píšeme, razítkujeme..." A tak se ptám: " Můžeme se objednat na kontrolu?" Ne, bohužel to nejde. Nehodlám celou situaci hodnotit. Nemám na to sil ani náladu.

Velmi profesionální a ostřílená lékařka chápe naší situaci, prohlíží krk i mně (což nemusí), malé předepisuje antibiotika a posílá mě na ORL, kde ordinují od třinácti hodin. Tedy, posílá nás tam pochopitelně obě. Malá musí nedobrovolně s mámou. A tam sedíme v narvané čekárně další dvě hodiny. A to už je opravdu zoufalá situace. Malá polehává, kroutí se jak had. A to je většinou hodně trpělivé a hodné dítě. Mně není pochopitelně taky dobře a obě máme teplotu. Stihly jsme naštěstí sníst polévku v bufetu a koupit minerálku. Z nudy trénujeme "otorinolaringologická" a malá se směje, když jí tvrdím, že všichni v čekárně sedí proto, že to slovo chtěli vyslovit a polámali si jazyk. Už mi docházejí nápady. Přemýšlím, jestli tady nalapáme nemoci, které ještě nemáme... Malá se na chvíli probírá z polospánku a hlasitě na celou čekárnu pronese: "Mami, tady je to jako na letišti!"

Vybavené léky opouštíme v patnáct hodin úplně vyčerpané polikliniku a já si jedu ještě do jedné drogerie vyzvednout důležitý balíček. Musím vypadat hodně sklesle a jen tak prohodím, že není nic horšího než strávit půl dne na poliklinice. Obě prodavačky mě soucitně poslouchají a ochotně mi přizvukují ještě další dvě maminky, které potkalo něco obdobného. Chvíli si tak přizvukujeme, smějeme se, jak jsme si padly do oka a jsme stejná krevní skupina. Podepisuji převzetí balíčku a najednou se to stalo. Ve žlutém firemním tričku ke mně přistupuje anděl. Pohladí mě po tváři. Chvíli sleduje, jak to přijmu a najednou mi na tu tvář přilétne pusa. "Jsi hodně zničená, viď, nedivím se," ozve se. "Já jsem Lucka a moc mě těší," podává mi ruku. Nám se to už taky stalo, tady je to běžné. Až půjdeš kolem, stav se zase na kus řeči..." Nemám ani sílu, aby mi vyhrkly slzy. Jen se zkoumavě dívám, kde má schovaná křídla. Určitě pod tričkem.

Je důležité mít své anděly. Říkejme jim, jak chceme. Ale jsou při každém z nás. Potřebuje je přetížený doktor, vyčerpaný pacient, opuštěný milenec, nešťastná prodavačka... Jsou tady prostě s námi. Díky.

Autor: Šárka Rosová Váňová | úterý 21.2.2017 10:13 | karma článku: 37.01 | přečteno: 7875x

Další články blogera

Šárka Rosová Váňová

Stáří je jen pro odvážné. Jsem srab?

Beru do ruky velký nůž. Krájím koláč života na dvě poloviny. Jedné se říká mládí. Druhé stáří. Je čas se do té druhé zakousnout. Nikomu se moc nechce. A tak je třeba vzít do ruky cukřenku a pořádně tu druhou půlku osladit.

16.11.2017 v 18:58 | Karma článku: 37.97 | Přečteno: 3770 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Jak se stát maminkou roku – semifinále

V životě se má zkusit všechno. Když jde o zkušenost a dětské poznání světa, platí to dvojnásobně. Tak jsme se s naší Klárkou pustily do soutěže Maminka roku 2017. Samozřejmě s nadšením, protože jinak to ani neumíme.

24.10.2017 v 7:59 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 1642 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Jak se neokoukat manželovi

Celý život čtu v časopisech různé zajímavé poučky pro vdané ženy na téma: "Jak se neokoukat". Ty většinou zní: Zákaz pobíhání doma v teplácích s rancem na zadku a vytahanými koleny. Zákaz nošení natáček pro příjem VKV.

24.9.2017 v 19:12 | Karma článku: 26.72 | Přečteno: 1460 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Máme doma delikventku

Totiž, abyste rozuměli, naší Klárce občas říkáme Karle. Zvykla si na to a dokonce to vyžaduje i od svých spolužáků. Brzy jí bude devět. Zvláštní znamení: miluje zvířátka. Je pro ně schopná podniknout cokoli.

16.9.2017 v 20:52 | Karma článku: 25.52 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ryšán

Jak prožít hodnotný život?

Naivní mládeži občas radím, aby přepočítala dny průměrného života na koruny. Trapná částka. Proto jsem se poučil u ekonomů jak investovat. V tomto případě čas. Možností jak se necítit na hranici chudoby, je správně investovat čas.

18.11.2017 v 8:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Pavel Chalupský

I když nejsem pravověrný tremp...

...byl jsem jen v dětství odkojeným členem školního turistického oddílu, který pod hlavičkou Pionýru, brázdil šumavské kopce, prvně spal pod širákem, dělil se s kamarády o konzervy a zbytky tvrdého chleba, tak přesto...

18.11.2017 v 8:13 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 146 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kuvajtská stupidita. S požehnáním německé justice

Adar S. chtěl loni v srpnu letět se společností Kuwait Airlines z Frankfurtu n. M. do Bangkoku. S mezipřistáním v Kuwait City. Ačkoli měl zakoupenou letenku, vstup na palubu mu byl odepřen. Proč?

18.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 19.35 | Přečteno: 489 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Krásní lidé

Dne 17.11.2017 uvedla Česká televize v přímém přenosu předávání cen Paměti národa. Kdo se díval, spatřil skutečnou elitu národa.

18.11.2017 v 7:03 | Karma článku: 19.45 | Přečteno: 340 | Diskuse

Jaromír Hlubek

Nejlepší autonomní řídič je kůň

Tady se pořádají masáže na úrovni demagogie, přičemž většina redaktorů vůbec neví o čem mluví. Elektromobily, autonomní řízení, bonzácké hlášení přes GPS. Socialistická byrokracie chce lidem vnutit všeobecné dobro za účelem jejich

17.11.2017 v 21:11 | Karma článku: 23.04 | Přečteno: 428 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 28.62 Průměrná čtenost 4912

Moderátorka, redaktorka a dabérka na volné noze. Taky máma čtyř nádherných dcer a šťastná milující a milovaná žena svého muže. Mám ráda lidi. Je úplně jedno jaké národnosti. Povinná výbava pro všechny: mozek a srdce. Od roku 1996 jsem aktivně působila  v 

TV Dakr Most, Country Rádio Praha, Rádio Kiss 98 Praha, ČRo Region, Oldies Rádio Praha a ČRo Regina Praha.

Jsem Dobrý anděl  https://www.dobryandel.cz/profil-dobreho-andela/?da=Qmi0b

Namluvila jsem m.j. audio knihu Ann Petersové Cheri - zázrak z ulice  http://www.awr.cz/archiv_poradu/cheri-zazrak-z-ulice/

Najdete mě na:

https://www.facebook.com/moderatorka.sarka/

Vyšel mi e-book Přiměřeně laskavé příběhy: https://play.google.com/store/books/details?id=lz7CDgAAQBAJ

Můj web: http://www.vaanice.com

Díky crowdfoundingovému projektu si můžete předplatit mou novou knihu:https://www.hithit.com/cs/project/4185/kniha-moje-detstvi-na-drakaNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.