Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kukačka v podnájmu

22. 03. 2017 20:06:38
Chcete mít o zábavu postaráno a ze života peklo? Nasaďte solidní cenu za pronájem a nastěhujte si do domu matku samoživitelku se šesti dětmi a smečkou psů.

Tento recept nám poradili naši známí. Říkejme jim Novákovi. Mají dvě hypotéky, jeden dům chtějí v dohledné době prodat. A aby nebyl zatím opuštěný, je ideální ho pronajmout za rozumný peníz. Přihlásila se paní, říkejme jí Kolšíková. Solidní matka, zachraňuje i občas sem tam jednoho či dva pejsky z množíren. Ustrnula by se i skála.

A tak ji Novákovi přijali. Má dvoje dvojčata a dvě děti má velké, ty už prý mají svůj život a s mámou budou bydlet jen čtyři mladší. A občas jeden nebo dva pejskové, než se jim najde náhradní rodina. Novákovi mají sociální cítění, těší je, že bude využitá i zahrádka a děti budou na čerstvém vzduchu. Hafánci se pěkně vyběhají. Navíc jejich podnájemnice jim svěřila, že je těžce nemocná s ledvinami a potřebuje klid.

Podobné cítění, i když vázané statusem profesním, má prý tamní úřad práce. Ale co to? Paní Kolšíková složí menší kauci, ještě ne úplnou, neboť jedno z dětí potřebovalo nutně brýle. A sociálnímu odboru se nějak nechce paní v podnájmu finančně podpořit. Novákovi se diví. Ona jim vysvětluje, že to vše trochu trvá, ale že bude dobře. Jak by ne, je hodně nemocná, lékaři si s ní nevědí rady. Dokonce si popláče, že jí charita zaslala pro děti akorát konzervy a že se s nimi půjde asi pást.

A tak Novákovi zaplatí za ty chudáčky první nájemné včetně služeb. A čekají trpělivě dál. Kauce je pro ně nedotknutelná, ale druhý měsíc ji investují do dalšího nájmu a dojde jim trpělivost. Zavolají tedy na úřad práce, sociální odbor a doptají se, jak je daleko schvalovací proces příspěvku na nájemné paní Kolšíkové. Dočkají se tradiční odpovědi, že musí mít trpělivost a úřednice se s nimi pochopitelně odmítá o detailech bavit. Ovšem o ty nejde. Jde přeci o děti, i když cizí a taky o finance. Novákovi mají také svůj omezený rozpočet.

A tak čekají trpělivě dál. Před nimi je úhrada třetího nájmu za paní Kolšíkovou. Ale což, přeci ty chudáčky děti i se psy, kterých je v domě najednou šest, nevyhodí na ulici. Ta paní je morální a ještě má těžký život. Máma bez mužské opory. A tak zavolají opět na sociálku, aby tu statečnou a dobrosrdečnou ženu podpořili. A najednou jsou velmi překvapeni. Úřednice rozváže jazyk a sdělí jim, že paní Kolšíkové přeci vyplatili oproti podepsanému papíru panem Novákem, už dva nájmy v hotovosti! Co tedy pořád ještě chtějí? To je zajímavý moment. Ještě minulý měsíc tvrdila paní Novákové: "Vydržte, věc je v řízení."

Věc má ale háček. Pan Novák v životě paní Kolšíkovou neviděl. O záležitosti kolem podnájmu se stará výhradně paní Nováková. Jak je tedy možné, že úřednice přijala cár papíru s falšovaným podpisem? A ještě k tomu opakovaně, aniž by se pokusila s Novákovými spojit? Smlouvu o podnájmu musela mít přeci na stole i s kontakty. Vysvětlení je nasnadě. Úřad práce měl na Kolšíkovou podezření. Totéž totiž provedla i bývalému bytnému. Ale ten jí to mohl jen stěží dokázat.

Nabízí se otázka, jestli byl sociální odbor vůbec povinný v souladu se správním řádem požadovat úředně ověřený podpis pana Nováka.

Dobrosrdeční a slušní Novákovi posloužili tedy jako volavky. Jak jinak si nelze tuto situaci vysvětlit. Úřad práce teď po nich požaduje místopřísežné prohlášení o podvodu jejich podnájemnice. Z té pak bude zpětně vymáhat, dva neoprávněně přijaté a zpronevěřené doplatky na bydlení. A Novákovi? Těm bylo úřadem doporučeno podat trestní oznámení. Ovšem, oni to po předchozích zkušenostech s policií, považují za ztracený čas. Obrátí se tedy na místně příslušný soud s občanskou žalobou pro zneužití cizích práv. Budou roky marně čekat na náhradu škody. Kolšíková dostala okamžitou výpověď z nájmu. A jen tak mimochodem, je opět gravidní a čeká třetí dvojčata...

V tomto stavu nalezli Novákovi svůj odemčený dům:

https://plus.google.com/photos/104214270972698968888/albums/6401085463270167681

Pokračování příběhu: http://blogadmin.idnes.cz/admin/article/595899/edit

Z důvodu respektování Kodexu blogera bylo jméno nájemnice upraveno.

Autor: Šárka Rosová Váňová | středa 22.3.2017 20:06 | karma článku: 44.29 | přečteno: 43788x

Další články blogera

Šárka Rosová Váňová

Máme doma delikventku

Totiž, abyste rozuměli, naší Klárce občas říkáme Karle. Zvykla si na to a dokonce to vyžaduje i od svých spolužáků. Brzy jí bude devět. Zvláštní znamení: miluje zvířátka. Je pro ně schopná podniknout cokoli.

16.9.2017 v 20:52 | Karma článku: 24.34 | Přečteno: 869 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Aktivní blbec

Celý svůj život si zakazuju být dobrá, hodná, pošetilá, naivní, dobrosrdečná a starostlivá. Tyto vlastnosti člověku akorát komplikují život.

25.8.2017 v 18:42 | Karma článku: 21.90 | Přečteno: 917 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Jak se ne/stát Maminkou roku 2017

A je to zase tady. Občas mě posedne myšlenka, že stárnu. Míváte to taky? A pak zpravidla přijde moment, kdy musím nutně světu a potažmo i sobě neprodleně dokázat, že ještě pořád za něco stojím.

8.8.2017 v 19:46 | Karma článku: 15.31 | Přečteno: 730 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

V naší zemi lidské zrůdy nechceme!

Zhlédla jsem video. Je to úplně jiný pocit než se dívat na krvák plný potoků umělé krve a rafinovaně děsivých kolagenových masek. Jsem šokovaná, otřesená, zhnusená. Viděla jsem totiž realitu.

18.7.2017 v 16:39 | Karma článku: 47.38 | Přečteno: 8088 | Diskuse

Další články z rubriky Praha a střední Čechy

Zuzana Palečková

Už nám zase kážou

Volební kolotoč se už pěkně rozbíhá a zřejmě i letos můžeme čekat spoustu zábavy. Jenom to všechno přežít se zdravým rozumem!

17.9.2017 v 23:23 | Karma článku: 13.05 | Přečteno: 424 | Diskuse

Ondřej Prokop

Architekt Jan Gehl pomůže zklidnit Severojižní magistrálu

Pražská Severojižní magistrála byla postavena v 70.letech jako hlavní silniční tah procházející středem města. Denně přes ní přejede přes 100 tisíc automobilů. Současná podoba magistrály je navržena a řízena jako dálniční koridor.

17.9.2017 v 21:57 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 294 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Máme doma delikventku

Totiž, abyste rozuměli, naší Klárce občas říkáme Karle. Zvykla si na to a dokonce to vyžaduje i od svých spolužáků. Brzy jí bude devět. Zvláštní znamení: miluje zvířátka. Je pro ně schopná podniknout cokoli.

16.9.2017 v 20:52 | Karma článku: 24.34 | Přečteno: 869 | Diskuse

Jan Baše

Jak funguje kontrolní výbor zastupitelstva Prahy 10?

Dojmy prostého občana z jednání kontrolního výboru zastupitelstva 13. 9. 2017, které se sešlo po téměř po 3 měsících prázdnin...

16.9.2017 v 12:20 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 276 | Diskuse

Jan Sigmund

Mariánský sloup jako Smíchovský tank aneb přijde Staromák o vánoční trhy jak je známe?

Debaty o mariánském sloupu a jeho možném obnovení jsou žhavé. Čím více o tom vím, tím více se bojím hypotetického sporu za 73 let o vrácení Smíchovského tanku (později Růžového) na náměstí Kinských. Podobností je kupodivu mnoho!

14.9.2017 v 18:34 | Karma článku: 9.82 | Přečteno: 604 | Diskuse
Počet článků 61 Celková karma 27.20 Průměrná čtenost 5024

Moderátorka, redaktorka a dabérka na volné noze. Taky máma čtyř nádherných dcer a šťastná milující a milovaná žena svého muže. Mám ráda lidi. Je úplně jedno jaké národnosti. Povinná výbava pro všechny: mozek a srdce. Od roku 1996 jsem aktivně působila  v 

TV Dakr Most, Country Rádio Praha, Rádio Kiss 98 Praha, ČRo Region, Oldies Rádio Praha a ČRo Regina Praha.

Jsem Dobrý anděl  https://www.dobryandel.cz/profil-dobreho-andela/?da=Qmi0b

Namluvila jsem m.j. audio knihu Ann Petersové Cheri - zázrak z ulice  http://www.awr.cz/archiv_poradu/cheri-zazrak-z-ulice/

Najdete mě na:

https://www.facebook.com/moderatorka.sarka/

Vyšel mi e-book Přiměřeně laskavé příběhy: https://play.google.com/store/books/details?id=lz7CDgAAQBAJ

Můj web: http://www.vaanice.com

Má nominace na titul Žena roku 2017, děkuji: http://zenaroku2017.jenprozeny.cz/?s=%C5%A0%C3%A1rka+Rosov%C3%A1&submit=HledatNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.