Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jste-li nemocní, nechoďte raději k doktorovi

21. 02. 2017 10:13:47
Lehnu si na louku, sežvýkám někde tu a tam nějakou bylinku. Začnu se modlit, i když to moc neumím. Udělám vše pro to, abych už nikdy nemusela na polikliniku. Ale jak to vyřešit, když marodím já i malé dítě?

Safra, už aby bylo venku zelené a nasušilo se na čaj. A skočíme taky k bábě kořenářce.

Až dosud jsem si myslela, že se mi to stalo jako jedné z mála. Že lékařů je spousta a s nadšením čekají na každého pacienta, kterého s láskou profesionálně vyšetří a odbaví. Kdepak. Tři roky marně sháním dostupného dentistu. Místně i cenově. Své služby mi nabízejí zubaři soukromí. Za čistění zubního kanálku: pět tisíc. Začneme tedy celá rodina, chroupat opravdu bylinky. Prý je dobrá i kůra borovice. Lidi z města se asi smějí... zubní ordinace na každém kroku. Na vesnici je člověk ztracen. Ale nechme pro tuto chvíli zuby raději stranou. Bolí každého a bez zubaře nebo kováře se prostě neobejdeme.

A tu máš, čerte, kropáč, nemocné dítě i matka. Vydaly jsme se tedy k lékařům s dcerou obě. Vstupujeme do čekárny v devět ráno, aby odezněl příliv pacientů na odběry. Neuvěřitelné. Lékařka si dovolila vzít minulý týden dovolenou a dokonce i sestřička. To si tedy naběhly. Po zaslouženém relaxu na ně čekala neskutečná invaze výhradně maminek a babiček s děcky. Zajímavá epizoda s maličkým klukem, se kterým cloumala čtyřicítka. Chtěly jsme ho samozřejmě pustit dopředu. Zbytečně. Zadními dveřmi proudila do ordinace fronta čekajících novopečených maminek s kašlajícími miminky. Mají pochopitelně přednost.

Znáte děti, neposedí, lumpačí, dokud to není opravdu zlé. A teď to zlé bylo. Klučík usnul mamince v náručí a úplně sálal. Nešťastná máma prosila sestřičku o nějaký lék na snížení horečky, než přijdou na řadu. Nemůže, bohužel. Mají to zakázané. A tak se další maminka slitovala a běžela do vestibulu polikliniky koupit v lékárně něco na horečku. Pamatuji z dětských let laskavou paní doktorku, která ve skříňce v ordinaci měla běžné léky pro první pomoc. A směla a chtěla je podat.

Po třech hodinách s unuděnou protivnou ratolestí v čekárně narvané dalšími marody jsme konečně na řadě. Neskutečné. Původní naštvání na neschopnost odbavit pacienty včas okamžitě vyprchalo. Sestra se pokouší spolykat bez kousání chléb ke svačině v ordinaci plné bacilů. Na můj tázavý pohled odpovídá: "A to si nemáme čas skočit ani na záchod. A nejhorší je, že si to lidi dělají sami. Přijdou si nechat prohlédnout bradavičku, vyplnit papír, který by snesl odkladu. Urgentní nemoci neberou v potaz." A pak dodává: "Víte, jsme už z toho unavené. Haldy potvrzení, papírů. Neordinujeme. Píšeme, razítkujeme..." A tak se ptám: " Můžeme se objednat na kontrolu?" Ne, bohužel to nejde. Nehodlám celou situaci hodnotit. Nemám na to sil ani náladu.

Velmi profesionální a ostřílená lékařka chápe naší situaci, prohlíží krk i mně (což nemusí), malé předepisuje antibiotika a posílá mě na ORL, kde ordinují od třinácti hodin. Tedy, posílá nás tam pochopitelně obě. Malá musí nedobrovolně s mámou. A tam sedíme v narvané čekárně další dvě hodiny. A to už je opravdu zoufalá situace. Malá polehává, kroutí se jak had. A to je většinou hodně trpělivé a hodné dítě. Mně není pochopitelně taky dobře a obě máme teplotu. Stihly jsme naštěstí sníst polévku v bufetu a koupit minerálku. Z nudy trénujeme "otorinolaringologická" a malá se směje, když jí tvrdím, že všichni v čekárně sedí proto, že to slovo chtěli vyslovit a polámali si jazyk. Už mi docházejí nápady. Přemýšlím, jestli tady nalapáme nemoci, které ještě nemáme... Malá se na chvíli probírá z polospánku a hlasitě na celou čekárnu pronese: "Mami, tady je to jako na letišti!"

Vybavené léky opouštíme v patnáct hodin úplně vyčerpané polikliniku a já si jedu ještě do jedné drogerie vyzvednout důležitý balíček. Musím vypadat hodně sklesle a jen tak prohodím, že není nic horšího než strávit půl dne na poliklinice. Obě prodavačky mě soucitně poslouchají a ochotně mi přizvukují ještě další dvě maminky, které potkalo něco obdobného. Chvíli si tak přizvukujeme, smějeme se, jak jsme si padly do oka a jsme stejná krevní skupina. Podepisuji převzetí balíčku a najednou se to stalo. Ve žlutém firemním tričku ke mně přistupuje anděl. Pohladí mě po tváři. Chvíli sleduje, jak to přijmu a najednou mi na tu tvář přilétne pusa. "Jsi hodně zničená, viď, nedivím se," ozve se. "Já jsem Lucka a moc mě těší," podává mi ruku. Nám se to už taky stalo, tady je to běžné. Až půjdeš kolem, stav se zase na kus řeči..." Nemám ani sílu, aby mi vyhrkly slzy. Jen se zkoumavě dívám, kde má schovaná křídla. Určitě pod tričkem.

Je důležité mít své anděly. Říkejme jim, jak chceme. Ale jsou při každém z nás. Potřebuje je přetížený doktor, vyčerpaný pacient, opuštěný milenec, nešťastná prodavačka... Jsou tady prostě s námi. Díky.

Autor: Šárka Rosová Váňová | úterý 21.2.2017 10:13 | karma článku: 36.86 | přečteno: 7846x

Další články blogera

Šárka Rosová Váňová

V naší zemi lidské zrůdy nechceme!

Zhlédla jsem video. Je to úplně jiný pocit než se dívat na krvák plný potoků umělé krve a rafinovaně děsivých kolagenových masek. Jsem šokovaná, otřesená, zhnusená. Viděla jsem totiž realitu.

18.7.2017 v 16:39 | Karma článku: 47.27 | Přečteno: 7473 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Jak ulovit Copperfielda

To se tak někdy semele. Můj praktický muž si mě vzal za ženu na můj svátek. Nemusí si pamatovat termín výročí a do kalendáře se většinou podívá vždycky. A tak je u nás díky tomu většinou poslední školní den řádně hektický.

5.7.2017 v 9:39 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 951 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Opožděný Den matek

Co se dovede přihodit během deseti minut? I vteřina nám dokáže změnit život, to přeci víme. Tři dospělé dcery popřály ke Dni matek, ale nepřijely. Pořád samá práce...

15.5.2017 v 21:00 | Karma článku: 13.76 | Přečteno: 529 | Diskuse

Šárka Rosová Váňová

Ach, ta láska máje, ta si s námi hraje

Co všechno se může semlít v máji kolem lásky? I člověk je jen božský tvor posedlý touhou a pudem. Tak kam dnes spolu "pudem?" No přeci s láskou a za láskou do přírody. Ta je ovšem pro láskychtivého jedince plná nástrah.

9.5.2017 v 17:09 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 247 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Blogeři jsou banda hlupáků, pochopitelně vyjma mě

Měl bych na takové vyjádření nárok, kdybych mohl argumentovat nějakým evidentně hloupým blogem? A mohli by se oprávněně cítit dotčeni i ti autoři, kteří jindy a jinak úplně stejným způsobem paušalizují?

26.7.2017 v 9:24 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 239 | Diskuse

Libor Popovský

Evropská migrační krize: pohledy ze střední Evropy.

Překlad článku Soerena Kerna „Europe's Migrant Crisis: Views from Central Europe.We are not going to take part in the madness of the Brussels elite." pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

26.7.2017 v 9:12 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 310 | Diskuse

Jan Dvořák

Marek Dalík dostal sice rok „navrch“, ale zato se očistil

Bylo pro Marka Dalíka požehnání, že soud vyšší instance znovu řešil jeho případ. Dostal sice o rok víc, ale zato je morálním vítězem.

26.7.2017 v 8:57 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jindřich Chmelař

Vidím Česko veliké, aneb k čemu je dobré míti vizi.

Na jaře 2016 jsem se účastnil dvou setkání, které pořádal Úřad vlády. Bylo tam asi 100 účastníků z různých oblastí a šlo o vytvoření strategického dokumentu, podle nějž by se měl řídit rozvoj naší země a společnosti do roku 2030.

26.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 169 | Diskuse

Tomáš Gayer

A pak že je politika nudná...!

Cílem tohoto miniblogu je ukázat, že není vůbec pravda, že politika je nudná a pro občana otravná záležitost. No posuďte sami....

25.7.2017 v 21:27 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 332 | Diskuse
Počet článků 58 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5220

Moderátorka, redaktorka a dabérka na volné noze. Taky máma čtyř nádherných dcer a šťastná milující a milovaná žena svého muže. Mám ráda lidi. Je úplně jedno jaké národnosti. Povinná výbava pro všechny: mozek a srdce. Od roku 1996 jsem aktivně působila  v 

TV Dakr Most, Country Rádio Praha, Rádio Kiss 98 Praha, ČRo Region, Oldies Rádio Praha a ČRo Regina Praha.

Jsem Dobrý anděl  https://www.dobryandel.cz/profil-dobreho-andela/?da=Qmi0b

Namluvila jsem m.j. audio knihu Ann Petersové Cheri - zázrak z ulice  http://www.awr.cz/archiv_poradu/cheri-zazrak-z-ulice/

Najdete mě na:

https://www.facebook.com/moderatorka.sarka/

Vyšel mi e-book Přiměřeně laskavé příběhy: https://play.google.com/store/books/details?id=lz7CDgAAQBAJ

Můj web: http://www.vaanice.com

Má nominace na titul Žena roku 2017, děkuji: http://zenaroku2017.jenprozeny.cz/?s=%C5%A0%C3%A1rka+Rosov%C3%A1&submit=Hledat

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.